Artykuły

Odchudzanie a kształtowanie sylwetki

Co najczęściej skłania nas do odchudzania? Niezadowolenie z własnej sylwetki. Problemem zawsze jest wygląd, a zdrowie zazwyczaj traktujemy po macoszemu. Czasami troska o nie również bywa czynnikiem motywującym do podjęcia wysiłku i zrzucenia, chociażby kilku, zbędnych kilogramów.

Mimo wszystko to chęć ukształtowania ciała i osiągnięcia szczupłej sylwetki jest głównym motorem napędowym odchudzania, które najczęściej zaczynamy od diety. Ćwiczenia traktowane są jako dodatek, a tymczasem praca nad sobą wymaga stosowania i jednego i drugiego elementu.

Dieta a kształtowanie sylwetki

Kształtowanie sylwetki - zdjęcie płaskiego brzuchaCzy z pomocą samej diety można ukształtować sylwetkę? Jest to możliwe w przypadku osób o proporcjonalnej budowie ciała. W takiej sytuacji, by osiągnąć wygląd idealny, wystarczy jedynie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Niestety – większości z nas sama dieta nie przyniesie efektów. Miewamy zaokrąglone brzuchy, plecy, zbyt grube uda, zbyt szerokie lub zbyt wąskie biodra. Odchudzanie oparte jedynie na diecie nie wystarczy do tego, by poradzić sobie z tymi mankamentami.

Tym bardziej że współcześnie większość z nas ma pewne nabyte wady postawy, które zniekształcają wady sylwetki – wady te również należy skorygować. Skorygujemy je ćwiczeniami.

Niezbędne dodatki

Kształtowanie sylwetki najlepiej oprzeć na ćwiczeniach. Jeśli chcemy nadać ciału właściwe proporcje, najodpowiedniejsze są ćwiczenia siłowe, dzięki którym można praktycznie dowolnie kształtować rysunek (wygląd) i wielkość mięśni.

Wzmacniając mięśnie i ćwicząc prawidłowo pod względem technicznym, doprowadzimy przy okazji do skorygowania wad niekorzystnie wpływających na nasz wygląd.

Niedoskonałości, których nie uda się w ten sposób poprawić, można skorygować strojem, ale w przypadku znacznego otłuszczenia ciała i te dwa sposoby nie wystarczą – mimo wszystko nie sposób obejść się bez diety.

Reasumując: bezpieczne odchudzanie i kształtowanie sylwetki ćwiczeniami i dietą zazwyczaj idą w parze. Jedynie podejmując kompleksowe działania, możemy osiągnąć w pełni satysfakcjonujące efekty, zachowując jednocześnie zdrowie, które również należy mieć na uwadze.

Dodaj komentarz