Artykuły

Anoreksja – choroba ciała, czy umysłu?

Anoreksja z pewnością jest jednostką chorobową. Jednak można spierać się na ile jest ona typową chorobą wynikającą z odchudzania, a na ile wiąże się ona z psychiką chorej osoby.

Wszystko zaczyna się od tego, że, najczęściej kobiety, uważają się za nieatrakcyjne i zbyt grube, przez co szukają różnych opcji przejścia na dietę. Jedna robią to rozsądnie, inne po prostu przestają jeść.

Część z nich poddaje się po kilku dniach, inne po miesiącu, a pozostałe zawsze pozostają przy wrażeniu, że ich waga ciągle jest za wysoka, brzuch niewystarczająco płaski, a próba wymuszenia odpowiedzi na pytanie „ile powinnam ważyć” nie kończy się podaniem konkretnej liczby. Nadmierne odchudzanie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Anoreksja to znacznie głębszy problem, wynikający nie tylko z niezadowolenia z własnego wyglądu, ale przede wszystkim z nieakceptowania siebie w ogóle, zaniżonego poczucia własnej wartości.

Jak leczyć anoreksje?

Nie przypadkowo leczenie powinno odbywać się w ścisłej współpracy z lekarzem psychologiem, który pomaga chorym osobom wrócić do prawidłowego akceptowania siebie, swoich pozytywnych stron i wad.

Tutaj liczy się przede wszystkim prawidłowe postawienie przyczyny takiego zachowania. Mogą to być aktualne problemy w pracy, bądź też wydarzenia z przeszłości, czy nieprawidłowe funkcjonowanie rodziny i najbliższego otoczenia anorektyczki.

Chorej osoby nie da się zmusić do jedzenia, argumenty o zbyt szczupłym wyglądzie do takiej osoby nie trafiają, a każda zjedzona kaloria prowadzi anorektyczkę do wyrzutów sumienia, a czasem nawet do próby ukarania samego siebie za zjedzoną czekoladkę.

Im dłużej osoba znajduje się na diecie, tym tragiczniejsze skutki widoczne są w organizmie, który powoli przestaje prawidłowo funkcjonować, a w ostateczności chory może doprowadzić się do śmierci głodowej.

Jak podczas każdej innej choroby, niezwykle ważne jest wsparcie osób bliskich, próba zrozumienia mechanizmu działania chorego, próba zrozumienia choroby, a nie krytykowania.

Oddział dla chorych na anoreksję nie przypadkowo znajduje się nie przy zwykłych szpitalach, a właśnie w szpitalach psychiatrycznych, ponieważ anorektyka leczy się nie jedzeniem, a rozmową.

2 Comments

Dodaj komentarz