Artykuły

Bulimia: to trzeba wiedzieć!

Bulimia jest jedną z groźniejszych chorób związanych z zaburzeniami odżywania. Dość często łączona jest z anoreksją, jednak między tymi chorobami istnieje szereg różnic. Anoreksja to obsesyjne odchudzanie się, połączone z niechęcią do jedzenia i głodzeniem się.

Bulimia objawia się nieco inaczej. Tu, po okresie intensywnego głodowania, następują napady obżarstwa. Po obfitym posiłku zaczynają się wymioty, których powodem jest lęk przed przytyciem oraz wyrzuty sumienia z powodu napadu głodu.

BulimiaNapady nadmiernego apetytu, po których następuje nadużywanie środków przeczyszczających oraz prowokowanie wymiotów to podstawowe objawy bulimii. Osoby cierpiące na tę chorobę zazwyczaj mają problemy z zachowaniem stałej masy ciała, zaś ich waga niebezpiecznie się waha.

Innym problemem jest poważne uszkodzenie szkliwa i problemy z zębami, co jest efektem częstych wymiotów. Problemem są też inne dolegliwości związane z układem pokarmowym oraz pogorszenie samopoczucia połączone ze stanami depresyjnymi.

Bulimia często występuje jako samodzielna choroba, często jednak połączona jest z anoreksją. Osoba chora najpierw długo się głodzi, a następnie – popada w obżarstwo.

Jakie są przyczyny występowania bulimii?

Zdaniem specjalistów duży wpływ na pojawienie się tej choroby ma stan psychiczny bulimia oraz jego sytuacja rodzinna. Często bulimia łączy się z poważnymi problemami w domu.

Inny problem, przyczyniający się do wystąpienia tej choroby, to zbyt wielkie ambicje albo bardzo niska samoocena. Dużą grupę wśród bulimików stanowią ci, którzy w dzieciństwie doświadczali przemocy fizycznej lub byli molestowani seksualnie.

Jak można walczyć z bulimią?

Leczenie to zazwyczaj połączenie kuracji lekami przeciwdepresyjnymi z psychoterapią. Często leczenie takie odbywa się w specjalistycznym ośrodku, w którym chory może liczyć na stałą i profesjonalną opiekę.

Często zalecane są również takie metody psychosomatyczne, jak ćwiczenia jogi lub tai-chi.
Ważnym elementem leczenia osób z bulimią jest ich prawidłowe odżywianie. Zalecana dla takich osób dieta to dieta bezcukrowa, obfitująca w składniki odżywcze. Uzupełnieniem diety są preparaty zawierające zestawy witamin, w tym przede wszystkim witaminę C.

Dodaj komentarz