Artykuły

Pułapki związane z odchudzaniem

Odchudzanie to proces trudny, wymagający cierpliwości i uporu. Utrudniają go tak często liczne pokusy związane z jedzeniem i kuszące przekąski. Niestety, nie są to jedyne czynniki mogące utrudnić proces odchudzania. Na tych, którzy dbają o linię i starają się zachować prawidłową masę ciała czyha po drodze wiele pułapek. Jakie to pułapki i jak ich unikać?

Wiele pułapek związanych z zachowaniem prawidłowej wagi lub z jej redukcją nie wiąże się (wbrew pozorom) z tym co jemy. Nasz organizm często sam wprowadza nas w błąd.

Jedną z najczęstszych pułapek jest złudne uczucie głodu. Skąd się ono bierze i dlaczego jest takim zagrożeniem? Warto pamiętać, że nasz głód często jest złudnym sygnałem, może się tez wiązać z żywnością o niskich wartościach odżywczych.

Pułapki w odchudzaniuDruga pułapka czyha na ludzi zestresowanych. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ ludzki organizm pod wpływem stresu zużywa większa ilość energii. Organizm automatycznie broni się przed tym proces i zwalania przemianę materii.

W ten sposób powstaje niebezpieczna dla prawidłowej wagi sytuacja, w której z jednej strony pojawia się uczucie głodu, z drugiej metabolizm zwalnia do minimum.

Innym psikusem, który płata organizm osobom odchudzającym się, polega na jego automatycznej ochronie przed mniejszą ilością energii, która trafia do organizmu wraz z pożywieniem. Gdy podczas diety odchudzającej do organizmu trafia mniejsza ilość kalorii niż ta, którą zużywamy, organizm automatycznie reaguje.

Jak? Zaczyna wolniej pracować nasz metabolizm, co oznacza, że im mniej jemy, tym wolniejsza staje się nasza przemiana materii. Największym problemem w takiej sytuacji staje się powrót do normalnego sposobu odżywiania, gdy zaczynamy jeść więcej, zaś nasz organizm dalej działa na wolniejszych obrotach.

Oprócz tych pułapek czyha na nas wiele zagrożeń związanych ze spożywanymi przez nas produktami. Szczególnym zagrożeniem są tu te produkty, które promowane są jako „Light” oraz jako produkty niskokaloryczne czy też dietetyczne. Często zdarza się, że takie produkty wcale nie są bardziej sprzyjające osobie odchudzającej się niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Dodaj komentarz