Artykuły

Waga idealna?

Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, niezależnie od wieku miewa kompleksy na punkcie swojej wagi. Część osób żyje w przeświadczeniu, że ich obecna waga jest zbyt wysoka, jednak istnieją także osoby które – niezadowolone ze zbyt szczupłej sylwetki – chciałyby po prostu przytyć.

A jaka w rzeczywistości jest idealna waga człowieka i czy takowa w ogóle istnieje?

Kalkulator BMI czyli jak wyliczyć idealną wagę ciała?

Ideałów nie ma – to oczywiste. Cechy, jakie podobają się jednej osobie, na drugiej mogą nie zrobić żadnego wrażenia i odwrotnie. Z tego względu nie należy zbyt mocno przejmować się tym, ile ważymy. Niemniej jednak warto zauważyć, że istnieją normy w których – przy danym wzroście – powinna „zmieścić się” osoba o konkretnej masie.

Aby zobaczyć, czy faktycznie nasza waga jest odpowiednia do wzrostu wystarczy skorzystać z prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator BMI. A czym tak naprawdę jest wspomniany kalkulator BMI i na jakiej zasadzie działa? Kalkulator BMI czyli Body Mass Index, dzieli masę naszego ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wysokości podany w metrach.

A jak interpretować otrzymany wyniki? Jeśli nasza waga jest niższa niż 16, 0 oznacza to wygłodzenie organizmu. Wynik mieszczący się pomiędzy 16, a 16, 99 to wychudzenie. W tym przypadku w grę może wchodzić albo przebyta ciężka choroba, albo też jadłowstręt psychiczny znany jako anoreksja. BMI nieco wyższe, bo pomiędzy 17, a 18, 49 to niedowaga.

Prawidłowa wartość wskaźnika waha się natomiast pomiędzy 18, 5, a 24, 99. Nadwaga rozpoczyna się od 25 do 29, 00; I stopień otyłości od 30, 0 – 34, 99, a II – czyli tak zwana otyłość kliniczna, od 35, 0 – 39, 99. Wartość przekraczająca 40 to BMI klasyfikujące wagę danej osoby jako III stopień otyłości, czyli otyłość skrajną.

Kalkulator BMI to użyteczne urządzenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie w sposób obiektywny spojrzeć na naszą aktualną masę ciała.

Oczywiście najbardziej pożądanym wynikiem, do jakiego wszyscy powinniśmy dążyć, jest BMI znajdujące się w przedziale pomiędzy 18, 5, a 24, 99. Uzyskując taką masę ciała możemy być spokojni zarówno o swój wygląd zewnętrzny, jak i kondycję organizmu.

One Comment

Comments are closed.